Perspektywa i dźwięk

Przerobiliśmy już statystyczne ujęcia, panoramę, naturalne ramy i ostrość. Do tego podzieliłem się z wami paroma wskazówkami. Natomiast dzisiaj, omówimy kwestię panoramy i dźwięku w naszym filmie. Zacznę od pytania. Czy podczas nagrywania swojego pupila, robisz to ze swojej perspektywy czy robisz to na jego poziomie i dopiero z tej perspektywy rozpoczynasz ujęcia? Początkujący, często popełniają ten błąd – nagrywają wszystko z ich perspektywy. Jasne, jeśli chcesz nagrywać człowieka to taka pozycja jest jak najbardziej prawidłowa ale przy nagrywaniu na przykład swojego pupila, musisz pochylić się i próbować nagrać go z jego wysokości. Możesz „manipulować” obiektami w nagrywanej scenie – jeśli chcesz dodać powagi i znaczenia filmowanej osobie lub obiektowi, czy może chcesz, żeby wydawał się trochę większy niż w rzeczywistości, to nagraj go poniżej jego perspektywy. A teraz coś nieco innego, żabia perspektywa. Jak nagrasz obiekt dużo powyżej ich perspektywy, to wydają się niższe niż w rzeczywistości – to wspaniałe narzędzie, które pokazuje obiekt przytłoczony przez otoczenie.

Skoro perspektywę mamy już za nami, to teraz przejdźmy do dźwięku w naszych filmach. Na smartfonie, dźwięk powinien być automatycznie zadowalający. Ale jest mały problem, na dworze nie będzie już tak fantastycznie. A zgaduje, że nie każdy początkujący w filmowaniu ma specjalny mikrofon, ze sztucznym futrem, które tłumi wiatr. Bez dodatkowego mikrofonu, nagrany dźwięk będzie bezużyteczny (a przynajmniej w większości sytuacji). Ale przychodzę z pomocą – nagraj osobno dźwięk i obraz. Możesz też wykorzystywać muzykę jako tło dźwiękowe. Fajnie zastępuje naturalne dźwięki, których nie zawsze da się nagrać.

Bardzo chętnie rozwinę kolejne tematy związane z filmowaniem. Myślałem o tym, by opisać trochę podstawowe rzeczy i fajne dodatki niezbędne do filmowania i montażu. W każdym razie, tylko to nam zostało. Montowanie zostawię na sam koniec. Co więc napisać na końcu tego wpisu? Wiem, naprawa pomp. Skoro tyle mnie nawiedza w życiu realnym, to niech się nie krępuje na moim blogu 🙂

e-koledzy.pl

FREE
VIEW