Rodzaje fotografii – część 2

Niedawno omawialiśmy rodzaje fotografii, ze względu na miejsce. Dzisiaj chciałbym przedstawić rodzaje fotografii – ze względu na fotografowany obiekt. Do dzieła. Wyróżniamy cztery podstawowe typy, a każdy z nich charakteryzuje się odpowiednimi zasadami i kompozycją.

Zacznijmy od fotografii portretowej – jak nazwa wskazuje, ukazuje ludzi. Często fotograf stara się ukazać człowieka takim jakim jest, bez „ulepszania” i godzin spędzonych w Photoshopie. W ten sposób da się oddać osobowość bohatera lub uspokoić jego cechy charakterystyczne. Chodzi tutaj głównie o to, żeby ukazywać piękno i schlebiać osobie portretowanej. W fotografii portretowej ważny jest kontakt z człowiekiem, wchodzenie z nim w interakcje, a nawet rozwijanie swojego rodzaju więzi, by móc zbliżyć się do bohatera.

Fotografia okolicznościowa to w większości zdjęcia z ważnych uroczystości, rodzinnych lub państwowych. Fotografia ślubna jest oczywiście najpopularniejszym typem. Na przestrzeni lat zmieniło się jej oblicze, już nie trzeba się bać rodzinnych albumów. Coraz więcej fotografów, stara się by zdjęcia były artystyczne, mogły oddawać klimat, ukazywały ludzi ale oczywiście – opowiadały historie. I tak, tutaj jest ważny styl, zazwyczaj te zdjęcia są przytłoczone, podczas gdy inne charakteryzują się soczystymi kolorami – zdjęcia są typowo portretowe jak te zrobione szerokokątnym obiektywem.

W fotografii krajobrazowej chodzi o, tu niespodzianka – o krajobraz. Liczy się w niej kreatywność i jakość, podczas fotografowania gór, lasów i morza, nie sztuką jest zrobić zdjęcie z głównego punktu widokowego. Sztuka to możliwość spojrzenia na obiekt w ten sposób, żeby pokazać go z zupełnie nowej i niecodziennej perspektywy. Podczas fotografowania krajobrazów, ważną rzeczą jest światło. Oczywiste jest, że inne zdjęcia wyjdą za dnia, a inne w nocy czy wschodzie i zachodzie.

Następnie mamy fotografię przyrodniczą. Ten rodzaj fotografii, skupia na swoją uwagę na naturze, kwiatach oraz zwierzętach. Najczęściej jest to fotografia makro – robienie zdjęć maksymalnie blisko – które skupiają się na maleńkim elemencie rośliny czy owadzie. Jak się domyślasz, ten rodzaj fotografii wymaga dużego skupienia, ogromnej cierpliwości, bo niekiedy często trzeba czekać godzinami aż zwierzę wyjdzie ze schronienia, a kwiat się rozwinie.

No to za nami część 2. Przed nami jeszcze dużo rodzajów fotografii. Nikt nie pyta ale i tak się pochwalę, że dzisiejszy E-kolega, zajmie się czymś zupełnie innym niż ostatnio. No to czeka mnie naprawa tabletów, niespodzianka 🙂

e-koledzy.pl

FREE
VIEW