Rodzaje fotografii – część 1

Dziś przyszedł czas na rodzaje fotografii. Dowiesz się skąd wzięło się pojęcie fotografia plenerowa, fotografia studyjna i fotografia we wnętrzach budynków. To są rodzaje fotografii ze względu na miejsce, w którym robimy zdjęcie. Oczywiście , opis kryje się już w nazwie, jednak dziś chciałem je dla Ciebie rozwinąć.

Wróćmy się do pierwszego pojęcia – fotografia plenerowa. Plener, to inaczej „na zewnątrz”, „na dworze”, „pod gołym niebem”, „na świeżym powietrzu”. Jednak na początku, ten opis odnosił się do malarstwa. Malarstwo było wykonywane bezpośrednio na dworze, w naturze. Gdy narodziła się fotografia, nazwę tę zaczęto także odnosić do fotografii, które wykonywano na łonie natury. Oczywiście, teraz, w dzisiejszych czasach – plener jest nazwą o wiele popularniejszą, obejmuje ona między innymi ujęcia w lasach i na łąkach. Nie zapominajmy też o kadrach pod gołym niebem, na wsi lub w mieście. Możliwości jest wiele, możesz próbować we mgle, na torach, nocą, fajne będą też neony. Jest wiele pomysłowych fotografów, odchodzą oni od utartych już schematów, wolą bardziej innowacyjne rozwiązania.

Kolejnym pojęciem jest fotografia studyjna. Moim zdaniem jest to jedna z najbardziej wymagających rodzajów fotografii. Tam potrzebujesz odpowiedni sprzęt i miejsce do tego, sesje odbywają się we wcześniej specjalnie przygotowanym studiu z użyciem blend, lamp błyskowych i wyzwalaczy. Nie można zapomnieć o dobrym oświetleniu w studiu, do tego, studio musi być przestrzenne. Fotograf nie wykorzystuje tutaj scenerii, on sam ją tworzy. Do tego używa specjalnych rekwizytów i sprzętu. Co jest jeszcze ważne? Atmosfera, musi być przyjemna, żeby cały zespół czuł się komfortowo i swobodnie. I tak, to cały zespół. Modelka, fotograf, wizażystka, charakteryzator i osoba, która odpowiada za stroje.

Połączeniem dwóch poprzednich rodzajów jest fotografia we wnętrzach budynków. Tutaj podczas sesji wykorzystasz zastaną scenerię, dopasujesz się do niej, wchodząc do zupełnie nieprzygotowanego pomieszczenia, którym może być opuszczony budynek, muzeum lub restauracja. Mimo tego, nadal wykorzystujemy sprzęt taki jak blendy, lampy i rekwizyty. To, że pracujesz we wnętrzu, nie znaczy, że jesteś od niego zależny.

To już wszystko z rodzajów fotografii. Pamiętaj, że pomysłów na sesje jest mnóstwo, trochę włożonej pracy i zaskoczysz każdego odbiorcę. A e-kolega, zainteresował się czymś innym poza swoją pracą – obsługa firm. Czyli kolejna… praca.

e-koledzy.pl

FREE
VIEW