Jak fotografować błyskawice

Błyskawica to jedno z najbardziej dramatycznych zjawisk przyrodniczych, jakie można sfotografować, ale stwarza też pewne trudne wyzwania. Nie mniej ważne jest fizyczne niebezpieczeństwo, jakie stwarza piorun.

Nie bądź najwyższy obiekt w krajobrazie, ani nie stój w jego pobliżu, jeśli fotografujesz burzę z piorunami. To jest zasada numer jeden.

Ale jeśli możesz ustawić bezpiecznie, błyskawica może stworzyć niezwykle dramatyczne obrazy.

Najlepszym – i najbezpieczniejszym – sposobem fotografowania pioruna jest strzelanie z krawędzi burzy. Na początek będziesz z dala od epicentrum błyskawicy, ale także najdalej od najcięższych opadów deszczu.

Poniżej wyjaśnimy, jak skonfigurować aparat do fotografowania błyskawic, ale zanim przejdziemy do ustawień, chcemy podkreślić kompozycję. Łatwo jest skupić się wyłącznie na błyskawicy i zapomnieć o otaczającym go środowisku. Błyskawica to dramatyczny temat, ale nadal musisz wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak zasada trójpodziału i stworzenie interesującego pierwszego planu.

Pomyśl o dodaniu głębi do swojej sceny. I strzelaj na surowo. Otaczający krajobraz może być ciemny na obrazie, ale możesz wycofać szczegóły w postprodukcji.

Dobrą zasadą jest obserwowanie krajobrazu przez kilka minut. Zobacz, gdzie uderza piorun i spróbuj sprawdzić, czy jest jakiś wzór w jej ruchu. Następnie skomponuj ładną scenę, skup się na pewnym punkcie i czekaj. Dostosuj w razie potrzeby.

Wskazówki dotyczące fotografowania błyskawic dowolnym aparatem

01 Nie bądź najwyższym obiektem w krajobrazie
To jedna z tych rzeczy, które wydają się oczywiste, ale zdumiewające, jak szybko można zapomnieć o podstawowym bezpieczeństwie, gdy pojawia się adrenalina związana z możliwością zrobienia świetnego obrazu.

Nigdy nie radzilibyśmy fotografować podczas burzy, ale jeśli jesteś zdeterminowany, aby fotografować błyskawice, upewnij się, że ustawisz się w miejscu, w którym wokół ciebie znajdują się wyższe obiekty.

Najbezpieczniejszym sposobem fotografowania burz z piorunami jest posiadanie długiego obiektywu i ustawianie statywu z dużej odległości, z wysokimi budynkami w bezpośrednim sąsiedztwie.

Ponadto ustawienie niskiej woli – choć bezpieczniejsze – zapewni również bardziej dynamiczny obraz. Zamontuj aparat na statywie i trzymaj go jak najniżej nad ziemią, a będziesz mógł fotografować śruby oświetleniowe na ich pełnej wysokości.

02 Ustaw ostrość ręcznie
Nawet jeśli występują w ciągu dnia, burze z piorunami mają niski poziom oświetlenia, a ich nieregularność sprawia, że ​​są one trudne do przewidzenia. System AF Twojego aparatu może mieć problemy.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, przełącz aparat na ręczne ustawianie ostrości i ustaw ostrość na obiekcie w oddali. W grę wchodzą metody prób i błędów, ale to naprawdę najlepszy sposób.

Jeśli szukasz fajnego bloga o samochodach, serdecznie cię zapraszam na porady i wpisy o konserwacji Twojego samochodu.

Ustaw przysłonę około f / 8, która daje szerszą głębię ostrości i poczekaj na swoją chwilę.

03 Tryb zdjęć seryjnych
Aby uzyskać największe szanse powodzenia, najlepiej robić zdjęcia w trybie zdjęć seryjnych aparatu. Znajdziesz tę opcję w trybach jazdy, albo w menu aparatu, albo jako bezpośrednie sterowanie na korpusie aparatu.

04 Miej dużo pamięci
Nagrywanie surowych plików w krótkich odstępach czasu szybko zapełni miejsce na karcie pamięci. Upewnij się, że masz co najmniej 32 GB miejsca podczas fotografowania błyskawic, a najlepiej mieć pod ręką kartę zapasową.

e-koledzy.pl

FREE
VIEW