Ekspozycja: Czarno-białe pejzaże w ciągu dnia Cz. 2

Wszyscy je widzieliśmy: przycięte do kwadratu, czarno-białe pejzaże zrobione na długich ekspozycjach, aby rozmyć wodę w spienione mleko. Był to jeden z najtrwalszych stylów obrazu w ciągu ostatnich 10 lat, a dzięki opanowaniu kilku podstawowych technik fotograficznych – sam zrobisz takie zdjęcie.

Aby uzyskać ten czarno-biały efekt, musisz znaleźć scenerie z odrobiną wody. Co więcej, efekt najlepiej uchwycić przy poruszającej się wodzie, dlatego wielu fotografów wybiera scenerię plażową. Jednak rzeka lub strumień również będą pasować.

Będziesz potrzebował silny punkt centralny na pierwszym lub środkowym planie. Skały, łódki, a nawet ptak spisują się całkiem nieźle, ale za nim on przyleci, lepiej poczytaj poradnik iPhone – niedługo na blogu 😀

Zwiizualizuj swój obraz

Czasami dobrym sposobem sprawdzenia, czy Twoja kompozycja przełoży się na pożądany efekt, jest po prostu ustawienie aparatu tak, aby wyświetlał obraz podglądu w trybie monochromatycznym. Większość aparatów ma opcję czarno-białą w swoich kreatywnych trybach filtrowania. Ustaw swój na czarno-biały lub w sepii i zobacz, jak wygląda. Jeśli wolisz – możesz zrobić zdjęcie w tym trybie.

Stabilność 

Jak wspomniałem w ostatniej części wpisu, będziesz chciał zamontować filtr ND, który blokuje część światła wpadającego do aparatu, aby spowolnić ekspozycję. Umożliwi to uchwycenie ruchu fal lub chmur. Podczas fotografowania tego typu scen zalecam zamontowanie aparatu na statywie i użycie wyzwalacza kablowego, aby wyzwolić migawkę. Spróbuj także ustawić funkcję blokady lustra w aparacie. Wszystko to razem pomoże zapewnić, że drgania aparatu nie zepsują Twojego obrazu.

Konwertuj na czarno-biały

Istnieje kilka sposobów konwertowania obrazów na czarno-białe za pomocą programu Photoshop. Najprostszym sposobem jest po prostu konwersja obrazu do skali szarości w opcjach Obraz > Tryb. Jest to jednak dość destrukcyjny sposób, a Twój obraz może stracić kilka ważnych szczegółów. Desaturacja obrazu działa najlepiej i zachowuje wiele oryginalnych szczegółów.

Zalecam korzystanie z czarno-białej warstwy dopasowania. Oznacza to, że zamiast usuwać coś z oryginalnego obrazu, po prostu dodajesz go na wierzch. A jeśli później ci się nie spodoba, zawsze możesz go usunąć i wrócić do oryginalnego obrazu. Na koniec zakończ, używając narzędzia Kadrowanie, aby wykonać kwadratowe przycięcie.

e-koledzy.pl

FREE
VIEW