Ekspozycja: jak uchwycić ruch w wodzie i chmurach podczas dnia Cz. 1

Podziwiałeś kiedyś obrazy krajobrazowe z rozmazanymi smugami chmur na niebie lub pejzaże morskie z falującą, miękką wodą  i nie wiesz jak zrobić to samemu? Techniki naświetlania w ciągu dnia mogą nadać fotografii prawdziwy dramatyzm i sprawić, że Twoje zdjęcia wody, w szczególności morskie, będą zapierać dech w piersi, rozmywając poszczególne fale w miękką biel, uwydatniając nieruchome obiekty na scenie.

Ustawienia ekspozycji w ciągu dnia

Jeśli używasz „normalnych” ustawień otwarcia migawki do fotografowania krajobrazu lub pejzażu morskiego w ciągu dnia, chmury i fale będą nieruchome, ponieważ nie poruszają się bardzo szybko podczas bardzo krótkiej ekspozycji. Przełącz się jednak na ekspozycję trwającą kilka sekund lub nawet minut, a ich ruch stanie się na tyle znaczący, że na fotografii pojawi się rozmycie. Nawet jeśli ustawisz najniższą czułość aparatu, nie będzie możliwe ustawienie wystarczająco długiej ekspozycji, aby uzyskać tego rodzaju rozmycie w świetle dziennym. W tym wypadku silny filtr o neutralnej gęstości może naprawdę zmienić fotografię z długim czasem naświetlania w ciągu dnia. Spokojnie, nie potrzebny ci żaden portal o grach czy filmik podczas czekania – to sekundowe sprawy.

*Filtry o neutralnej gęstości mają różne moce i działają poprzez odcięcie części światła bez nadawania koloru.

Używanie silnego filtra ND do ekspozycji w ciągu dnia

Ponieważ silny filtr ND odcina dużo światła, zwykle nie można skomponować ujęcia ani ustawić ostrości, gdy jest on umieszczony na końcu obiektywu.

W związku z tym ważne jest, aby uzyskać ostrość i kompozycję tuż przed założeniem filtra. Jeśli używasz trybu autofokusa, przełącz na ręczne ustawianie ostrości, gdy obiekt jest ostry, aby uniknąć przesunięcia ostrości lub poluzowania obiektywu po naciśnięciu spustu migawki w celu wykonania zdjęcia. Ustaw aparat w ręcznym trybie ekspozycji i ustaw przysłonę, która zapewnia pożądaną głębię ostrości. Następnie ustaw niską czułość i wykonaj odczyt ekspozycji, aby znaleźć wymagany czas otwarcia migawki bez filtra. Następnie dopasuj filtr i oblicz wymagany czas otwarcia migawki, używając zmierzonej wartości bez filtra jako punktu wyjścia.

Filtr 6EV wydłuża ekspozycję o 64 razy, co daje 1/60sek ekspozycji na 1 sekundę. Być może będziesz w stanie obliczyć wymaganą ekspozycję w swojej głowie lub możesz skorzystać z kalkulatora. Jeśli obliczona ekspozycja przekracza 30 sekund, musisz robić zdjęcia w trybie B i samodzielnie ustawiać czas naświetlania. W trybie „Bulb” migawka otwiera się po naciśnięciu spustu i pozostaje otwarta do momentu ponownego naciśnięcia przycisku.

To sprawia, że ​​​​zdalne wyzwalanie z blokadą jest niezbędne, ponieważ pozwala trzymać otwartą migawkę bez dotykania aparatu i powodowania jego chybotania. Ważne jest, aby podczas naświetlania aparat był stabilnie trzymany, dlatego należy go zamontować na solidnym statywie na dobrym, twardym podłożu. Jeśli fotografujesz lustrzanką cyfrową, warto również użyć trybu blokowania lustra, aby ruchy lustra nie powodowały wibracji, które mogą prowadzić do rozmycia obrazu.

Więcej o tego typu fotografiach znajdziesz w następnej części, a jeśli nie masz doświadczenia w korzystaniu z filtrów ND, więcej informacji na ten temat napisze w niedalekiej przyszłości!

e-koledzy.pl

FREE
VIEW